Przydatne wskazówki dla fotografa ślubnego

fotografia ślubna młodej pary z bukietem

Fotografia ślubna jest chyba najbardziej stresującą dziedziną fotografii, szczególnie dla początkującego fotografa. Z punktu widzenia samych umiejętności jakie trzeba posiadać, niewątpliwie istnieją bardziej wymagające gatunki fotografii, jednak nic tak dużej presji nie wywołuje jak właśnie fotografowanie ślubów. Nie ma tutaj możliwości powtórki zdjęć i mamy tylko jedną szansę, a klienci są bardzo emocjonalnie zaangażowani w efekt końcowy zdjęć. Nie możemy ich zawieść!

Jeśli dopiero zaczynasz pracę w fotografii ślubnej, te wskazówki pomogą Ci przezwyciężyć niektóre trudności, które na pewno napotkasz.

1. Fotograf ślubny musi zadbać o odpowiednią komunikację z Młodą Parą

Jedna z ważniejszych części fotografii ślubnej rozpoczyna się jeszcze na długo przed ceremonią. Komunikacja z parą jest sprawą najwyższej wagi. Musisz wiedzieć dokładnie, co para oczekuje od Ciebie, a młodzi muszą wiedzieć, co dokładnie od Ciebie otrzymają. Zatem lepiej się wcześniej spotkać i omówić ze szczegółami całą ceremonię. Zapytaj młodych czy zależy im tylko na reportażu ślubnym, czy może jeszcze chcą sesję zdjęciową. Jeśli tak, to jaki mają zamysł na ślubną sesję. A jak dodatki, to jakie? Czy fotoksiążka, a może klasyczny album. Zaproponuj sesję narzeczeńską, aby oswoili się z obiektywem i mniej więcej orientowali się jak zachowywać się przed aparatem. To wszystko musi być skrupulatnie zaplanowane. Dobra fotografia ślubna to nie improwizacja, tylko wcześniej przemyślana koncepcja.

2. Czego oczekuje się od fotografa ślubnego?

Przede wszystkim profesjonalizmu. Nie możesz być nieprzygotowany do swojej pracy. Przed rozpoczęciem fotografowania ślubu to jest bardzo ważne, aby poznać lokalizację i sprawdzić jakie ewentualnie problemy mogą nas spotkać. Ważne jest również, aby sprawdzić lokalizację o takiej samej porze dnia w jakiej ślub się odbędzie. Jakie to ma znaczenie? Jeśli ślub odbędzie się w południe, a Ty sprawdzisz miejsce ślubu rano lub wieczorem o to oświetlenie będzie zupełnie inne!. Pamiętaj, aby wykonać zdjęcia próbne o tej samej porze, o której przewidziany jest ślub. Pozwoli Ci to maksymalnie doprecyzować ustawienia, tak aby każda fotografia ślubna była najlepszej jakości. Fotograf ślubny powinien również znać zasady panujące w miejscu ślubu. Każda lokalizacja ma różne zasady. W wielu kościołach jest zakazane używanie lampy błyskowej podczas ceremonii. Często jest tak, że młodzi zamiast wystawnego wesela planują jedynie obiad w restauracji z najbliższą rodziną. Nie wszystkie lokalizacje zezwalają na wykonywanie zdjęć. Nie możesz pozostawić tego losowi, koniecznie dowiedz się tego wcześniej! Nie licz na Młodą Parę, w natłoku przygotowań, może im to umknąć. Fotografia ślubna to Twoja specjalizacja i wszystko co jest z tym związane powinieneś sam ogarnąć.

dłonie pary młodej

3. O czym musi pamiętać ślubny fotograf?

Najgorsze co może Ci się przytrafić to zepsucie sprzętu i brak zapasowego. Nie możesz do tego dopuścić! Wyobrażasz sobie, żeby profesjonalny fotograf ślubny nagle oznajmił Młodej Parze, że niestety nie może kontynuować pracy z powodu awarii sprzętu? Młodzi dostaliby chyba zawału! Nie wspominając o tym jak bardzo zepsułbyś sobie renomę. Fotografia ślubna wymaga tego, aby używać zapasowego sprzętu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia sprzętu. Użyj co najmniej dwóch aparatów i kilku kart pamięci. Stosując dwa różne aparaty zmniejszasz ryzyko uszkodzenia wszystkich urządzeń jednocześnie. Korzystanie z wielu kart pamięci zmniejsza ryzyko utracenia dużej ilości zdjęć ślubnych z powodu awarii. Obowiązkowo musisz posiadać zapasowe baterie.

Strona autora publikacji: http://www.goodchoice.com.pl/fotografia-slubna/